Dlaczego fotowoltaika wciąż się opłaca?

Po panele fotowoltaiczne zaczyna sięgać coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. To niezbyt tanie, choć z racji na żywotność, bardzo opłacalne rozwiązanie, szczególnie gdy myślimy długoterminowo. Warto zaznaczyć, że za największe koszty związane z wyborem fotowoltaiki odpowiada jakość wybranych przez nas komponentów oraz miejsce, w którym panele mają zostać zamontowane. Co warto wiedzieć na ten temat – fotowoltaika czy się opłaca zaintestować i założyć? Po jakie moduły fotowoltaiczne sięgać i gdzie je montować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montażowej?

Koszt energii elektrycznej

Ogniwa fotowoltaiczne dobrej jakości są w stanie wyraźnie obniżyć koszty energii elektrycznej, szczególnie w wielkich przedsiębiorstwach. Jeśli jednak nie chcemy wydawać na montaż paneli ogromnych kwot, warto panele zamontować na dachu. Oczywiście, w przypadku gdy, nie znajdzie się na nim odpowiednia ilość miejsca, pozostanie nam instalacja przygruntowa. Należy mieć jednak świadomość tego, że jest to najbardziej kosztowna lokalizacja, jeśli chodzi o moduły fotowoltaiczne. A jak właściwie działa fotowoltaika? Specjalnie zaprojektowane panele są w stanie przechwycić promienie słoneczne, a następnie zmienić je w energię elektryczną (jest to możliwe dzięki pracy specjalnego inwertera) i przechować ją. Przy czym panele fotowoltaiczne zbierają energię elektryczną jedynie w ciągu dnia słonecznego. To jest, należy wziąć pod uwagę to, że przy gorszych warunkach atmosferycznych (duże zachmurzenie) oraz w nocy, nie uda im się wyprodukować energii. Jest to istotna właściwość, o której powinny pamiętać przede wszystkim duże przedsiębiorstwa potrzebujące wiele mocy do działania. Jak więc się zabezpieczyć? Najlepszym rozwiązaniem będą dodatkowe banki energii, w których przechowamy zapasową energię elektryczną na ten czas, gdy ogniwa fotowoltaiczne dostarczą nam jej za mało. 

Jednorazowy koszt

Niepomierną zaletą modułów fotowoltaicznych jest to, że te wymagają od nas poniesienia jedynie jednorazowego kosztu. Ten związany jest oczywiście z zakupem wybranych paneli oraz ich instalacją. Warto jednak mieć świadomość tego, że jeśli chcemy korzystać z fotowoltaiki przez długie lata, należy o panele odpowiednio dbać. Na czym to polega? Przede wszystkim na corocznym przeglądzie oraz czyszczeniu ogniw, które zapewnia ich lepsze i bardziej efektywne działanie. Nie wykonujmy jednak czynności sami, gdyż bardzo łatwo możemy uszkodzić panele.