Czytelnia

Przypowieść o trzcinie i dębie

messiahiscoming.org włącz .


...

Następną żydowską koncepcję zauważamy w podobieństwie, które wypowiedział Jezus do tłumów, gdy zadał im pytanie odnoszące się osoby Jana Chrzciciela.

Ew. Mateusza 11:7:

A gdy ci odchodzili, zaczął Jezus mówić do tłumów o Janie: Co wyszliście oglądać na pustyni? Czy trzcinę chwiejącą się od wiatru?

W I wieku w Judaizmie istniało dobrze znane podobieństwo znane jako Trzcina i Dąb.

W podobieństwie tym, była mowa o tym, że wielkim dąb i cienka trzcina, była zasadzone na brzegu rzeki. Kiedykolwiek nadszedł sztorm głębokie korzenie drzewa utrzymywały go stojącego niewzruszenie. Dzięki swoim głębokim korzeniom dąb był wstanie oprzeć się nawet silnym wiatrom. Jednakże mógł on być zniszczony przez wiatr o wystarczająco wielkiej sile. Mimo wszystko nie było żadnego kompromisu w dębie. Z drugiej strony trzcina wyginała się to na prawo to na lewo, nawet przy niewielkim wietrze. Konkluzja tego podobieństwa jest taka, że dąb, przyjmując postawę odrzucenia wszelkiego kompromisu, mógł utracić swoje życie podczas silnego sztormu. Natomiast trzcina, chociaż mogła przetrwać, było to możliwe jedynie poprzez nieustanne uginanie się.

Jezus z pewnością odwoływał się do tego podobieństwa, gdy zadał pytanie: „Czy oczekiwaliście, że Jan będzie trzciną chwiejącą się od wiatru? ".

Innymi słowy Jezus pytał zgromadzonych tam ludzi: „Czy oczekiwaliście, że Prorok Boży będzie uległym i gotowym na kompromis?".

Żydzi, którzy słuchali tego podobieństwa Jezusa, najwyraźniej rozumieli, o czym on mówi, znając jej tradycyjny podtekst, dlatego też nie zadawali żadnych pytań.

Nauczanie przy pomocy przypowieści było bardzo popularną metodą w I wieku Judaizmie. Tego typu nauczanie znane jest w Judaizmie jako hagada.

W przeciwieństwie do halach, która zawierała reguł prawne, hagada służyła przede wszystkim do inspiracji, refleksji.

Najbardziej znaną haggadą jest Hagada na święto Pesach ułożona na pamiątkę wyjścia ludu izraelskiego z Egiptu. Utwór ten składa się z fragmentów biblijnych, komentarzy i modlitw.

 

 

art. ze strony

JESZUA MESJASZ NADCHODZI

 

- - - - - - -
Społeczność Chrześcijańska w Mikołajkach